Profesyonel spor yapmak sağlığa zararlı mı?
1055
post-template-default,single,single-post,postid-1055,single-format-standard,bridge-core-2.6.4,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-24.9,qode-theme-bridge,qode_advanced_footer_responsive_1000,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.5.0,vc_responsive
 

Profesyonel spor yapmak sağlığa zararlı mı?

Profesyonel spor yapmak sağlığa zararlı mı?

Hepimiz sağlıklı olmak için spor yapmamız gerektiğini biliyoruz ve duyuyoruz. Ancak profesyonel spor yapmak, sağlığa faydalı mıdır?

Uzun yıllar profesyonel sporcularla çalışan bir spor fizyoterapisti olarak gördüğüm, profesyonel spor yapmanın sağlığa hatta ruh sağlığına da bir faydası olmadığı yönünde.  Çünkü sürekli performans kaygısı, kontrat alabilme endişesi var. Profesyonel spor yapmak, dışarıdan çok güzel gibi gözüken ancak çok büyük fedakârlıklar gerektiren bir iştir. Fedakârlık yapmayanlar zaten zamanla bu topluluktan kayıp giderler. Sporcuların çevresinde bulunan sağlık ekipleri ise, sporcuyu tamamen sahaya geri döndürüp tekrar performans gösterebilmeleri için varlardır. Asıl amaç hep yarışmak, başarılı olmak ve kazanmaktır. Şöyle bir düşünelim, sadece hafta sonu oynanan profesyonel maçlar için harcanan paralar ve bahis oyunları için harcanan paralar giderek büyümektedir. Bu durum ise sporcular üzerinde baskı ve stres unsurudur. Sporcuların dinlenmek için keyfi tatil yapmaları mümkün değildir. Bu durum giderek zorlaşır. Özellikle takım sporlarında hiç durmadan çalışmak zorundalar ve dinlenme gibi bir şansları yoktur. Ancak; antrenörleri izin verirlerse dinlenebilmektedirler. Son yıllarda sakatlıkların bu kadar artması, özellikle travmatik olmayan yaralanmaların çoğalması ise bu yüklenmelerin sonucunda oluştuğunu biliyoruz. Profesyonel sporcuların birçoğu kariyerlerinin bitmesinde özellikle kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları yaşamakta ve kazandıklarını, sağlıklarını geri kazanmak için harcamaktadırlar. Dışarıdan çok tatlı gibi gözüken, ancak işin aslı çok zorluklarla dolu bir yaşamdır. Özetle, profesyonel spor yapmanın sağlığa faydası var mı? Yok mu? Spor ve bilim birbirine ne kadar mesafededir? Tartışmaya değer olduğunu düşünüyorum.  

Spor Fizyoterapisti Murat Menderes Çağlar.

SPORTOMED