Lenfödem ve Tedavisi
426
page-template-default,page,page-id-426,bridge-core-2.6.4,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-24.9,qode-theme-bridge,qode_advanced_footer_responsive_1000,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.5.0,vc_responsive
 

Lenfödem ve Tedavisi

Lenfödem Nedir?

Vücudumuzda hücre ve dokular arasında bulunan sıvıya lenf sıvısı denir. Hücrelerimiz beslenmek için gerekli olan maddeleri lenf sıvısından alır, kullandıktan sonra da atık maddeleri tekrar bu ortama bırakırlar. Lenf sıvısının vücuttaki miktarını dengeleyen sisteme lenfatik sistem denir. Dokular arasında biriken lenf sıvısı lenf kanalları ile toplanarak lenf nodülüne getirilir. Burada yabancı maddelerden ve atıklardan temizlendikten sonra tekrar kan dolaşımına dahil edilir. Şayet lenfatik sistemde bir hasar oluşmuşsa ya da dokuda, lenf sisteminin taşıyacağından daha fazla sıvı varsa doku arasında sıvı birikmeye başlar ve lenfödem gelişir.

Lenfödem Nasıl Oluşur?

Temelde iki çeşit lenfödem vardır.
Primer Lenfödem’de doğuştan lenf sisteminin bir bölümünde bozukluk vardır. Herhangi bir yaşta tetikleyici bir faktör ile (travma, enfeksiyon, hamilelik vb.) açığa çıkabilir.
Sekonder Lenfödem ise lenfatik sistemin çeşitli hastalıklar veya tedaviler sonrası bozulması ile gelişir. En sık görüldüğü durumlar özellikle kansere bağlı olarak yapıla cerrahi girişimler (özellikle lenf nodüllerinin alınması) ve radyoterapi uygulamaları sonrasıdır. Lenf nodülleriinin alınması veya radyoterapi uygulamaları mutlaka lenfödem gelişeceği anlamına gelmez, ancak risk yüzdesini artırmaktadır.

Lenfödemin Aşamaları

Evre 1 : Başlangıç fazıdır. Ödem gün içinde artar ancak elevasyon ve istirahat ile azalır. Doku normaldir.
Evre 2 : Ödem süreklidir ve elevasyon ile azalmaz. Doku kalınlaşmaya başlamıştır.
Evre 3 : Lenfödemin en ileri dönemidir. Fil hastalığı olarak adlandırılır. Dokuda trofik değişiklikler vardır. Günlük yaşam aktiviteleri etkilenmiştir.

Lenfödem Tedavi Prensipleri

Günümüzde en çok kabul edilen yöntem Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi (KBF) yöntemidir. Tedaviye erken dönemde ve doğru yöntemler ile başlanması hastanın yaşam kalitesini artırmaktadır. KBF uygulaması dört aşamadan oluşmaktadır.

Manuel Lenf Drenajı (MLD) : Lenf sistemi üzerine uygulanan doğru masaj teknikleri ile ödem bölgesindeki lenf sıvısının tekrar dolaşım sistemine katılmasını sağlamaktadır.