Kayropraktik
422
page-template-default,page,page-id-422,bridge-core-2.6.4,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-24.9,qode-theme-bridge,qode_advanced_footer_responsive_1000,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.5.0,vc_responsive
 

Kayropraktik

Kayropraktik Tedavi Merkezi Sportomed İstanbul

Kayropraktik nöromuskuler-iskelet sisteminin rahatsızlıklarının tanı, tedavi ve önlemlenmesinde ve bu rahatsızlıkların genel sağlık üstündeki olumsuz etkisi ile ilgilenen bir sağlık mesleğidir. Çıkık olmadan normal mekanik hareketliliğini yitirmiş omurga eklemlerini ve diğer eklemleri manipüle etmek, düzeltmek ve elle uygulanan teknikler üzerine yoğunlaşır. Bu tedaviyle uğraşan uzmana ise Kayropraktist denir.

Kayropraktik tedavi hangi hastalıklarda tercih edilmelidir (Endikasyonlar)

-Akut ve kronik boyun ve bel ağrısı,
-Servikal kökenli baş ağrıları
-Duruş bozukluğuna bağlı bel,boyun,sırt ağrısı
-Lomber-torakal ve servikal disk hernilerinin erken konservatif tedavisi,
-Akut ve kronik yumuşak doku zorlanmaları,
-Burkulmalar, tendinitler,
-Miyofasiyal ağrı sendromu
-Mesleki ve spor ile ilişkili kas-iskelet sistemi yaralanmaları,
-Geriatrik yaş grubunun kas-iskelet sistemi sorunları (osteoartrit vb),
-Mekanik faset eklem kaynaklı biyomekanik bozukluklar
-Skolyoz
-Radikülopatiler (ilerleyici motor kayıp ve kauda equina sendromu saptanmayan sinir kökü irritasyonları),
-Çeşitli eklemlerdeki (omuz, sakroiliak eklem, temporamandibuler eklem, kalça, diz) fonsiyon bozuklukları

Kayropraktik uygulamada nelere dikkat edilmeli? (kontraendikasyonlar)

-Spinalkord tümörleri
-Osteomiyelit,
-Hematom (spinalkord veya intrakanaliküler),
-Menenjial tümör
-Vertebral tümör
-Fragmanlı disk hernisiyle birlikte olan ilerleyici nörolojik defisit,
-Üst servikal omurganın Arnold Chiari malformasyonu,
-Vertebral luksasyon,
-Anevrizmal kemik kisti,
-Dev hücreli kemik tümörü
-Osteoblastom,
-Ameliyat sonrası fiksasyon/stabilizasyon protezleri, kas ya da diğer yumuşak dokuların Neoplastik hastalıkları,
-Pozitif Kerning ya da Lhermit belirtileri,
-Siringomiyeli,
-Etiyolojisi bilinmeyen hidrosefali,
-Kauda equina sendromu

Kayropraktik tedavi süreci nasıl olmalı?

İlk 4-5 seans haftada iki, sonra hastanın durumuna göre hala devam etmek gerekiyorsa haftada bir yapılabilir. Hastanın durumu iyiye gittikçe 2 haftada bir ve ayda bir takiple toplam 6-10 seans arası ideal olandır. Kayropraktik tedavi aylar boyunca onlarca seans yapılan bir tedavi yöntemi degildir. Tedavi planı kişiye göre degişir ve kişiye özeldir.

Kayropraktik tedaviler fizik tedavi seansları ve egzersizlerle desteklendiği zaman hem tedaviyi daha etkili hale getirmiş oluyoruz, hem de uzun vadede daha etkili sonuçlar elde ediyoruz.

Hastanın, kayropraksi uygulamaları için uygun olduğuna nasıl karar veriliyor?

Kayropraktik tedaviye kayropraktik eğitimini almış kişiler uygun endikasyon ve kontroendikasyona göre karar veriyor, gerektiği zaman diger branşlarla konsültasyon yapılıyor.

Uygulama sonrası omurgada ne gibi degisiklikler bekleniyor? Hastaların ilk tepkileri nasıl oluyor?

Eğer hastanın mekanik bir kısıtlılığı var ve bu da gündelik hayatta hareket kısıtlılığı yaratıyorsa uygun değerlendirmeler sonucu kısıtlılık bulunan noktaya uygulanan kayropraktik uygulama (adjustment veya düzeltme) hızlı sonuç verdiğinden hastalar uyguladığımız tedaviye mucizeymiş gibi bakabiliyor, biz bilimsel olarak uygulamamızın etki mekanizmasını anlatınca ilk şaşkınlığı üzerlerinden atıyorlar.

Tabiki de bu hızlı etki yukarda bahsettiğim mekanik durumlar için geçerli, her hasta ve hastalık için değil. Bir de kayropraktik teknikler sırasında eklemden negatif basınç nedeniyle ‘klik’ sesi çıkabiliyor,bu sese her hastamız farklı tepki verebiliyor.

Dünyada ve ülkemizde kayropraksi tedavisine bakış açısı nasıl? Kimler kayropraksi eğitimi alabiliyor?

Kayropaktik dünya da başlıbaşına bir meslektir, herhangi bir mesleğin altdalı değildir. Bu işin ilk tohumları Amerika Birleşik Devketleri’nde atılmıştır. Omurga üzerinde ilk düzeltme 1895 yılında Daniel David Palmer tarafından yapılmış olup, sonrasında Kayropraktik D.D. Palmer tarafından geliştirilerek 1897 yılında okul haline getirilmiştir. Devam eden yıllarda birçok okul açılmış ve bu okullardan yetişen Kayropraktik uzmanları (Kayropraktör) teknikler geliştirmiştir. Bugün başta Amerika’da 50 eyalette 80 bin Kayropraktör bulunmakta ve Avrupa’nın birçok ülkesinde de üniversite eğitimini bitiren Kayropraktörler çalışmaktadır.

Türkiye’de kayropraktik eğitimi tek bir yerde verilmektedir, o da lisans eğitimini bitirmiş Fizyoterapistlerin ve Tıp hekimlerinin kabul edildiği Bahçehir üniversitesi bünyesinde bulunan master programıdır. Bu program ayrıca Türkiye Omurga Sağlığı ve Kayropraktik Derneği çatısı altında ECU(European Chiropractic Union) ve WFC(World Federation of Chiropractic)’de temsil edilmektedir.

Bu yüzden hastalarımıza tavsiyemiz her manuel terapistim her kayropraktırım diyen eğitimsiz ve deneyimsiz kişilere kendilerini emanet etmemeleridir.

Hastaların tedavi sonrası yorumları nasıl?

Uygun hasta ve hastalık seçildiğinde hızlı ve etkili sonuçlar aldığımızdan hem maliyet hem zaman hem de ağrılara bağlı oluşan iş gücü kaybını azalttığından kayropraktik tedaviler hastalarımıza cazip geliyor ve bu durumlardan dolayı olumlu tepkiler alıyoruz.

Kayropraktik Uzmanı (c) Uzm. Fzt. Mustafa Fatih Çetintaş
Kayropraktik tedavi merkezi Sportomed