Bel ve Boyun
704
post-template-default,single,single-post,postid-704,single-format-standard,bridge-core-2.6.4,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-24.9,qode-theme-bridge,qode_advanced_footer_responsive_1000,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.5.0,vc_responsive
 

Bel ve Boyun

Bel ve Boyun

Omurga vücut eksenini oluşturmakla beraber gövdeye destek verir ve omiriliği korur. Bu sistem 33 adet kemikten ve kemiklerin arasında bulunan disklerden meydana gelmektedir.

Servikal (Boyun) bölge , C1-C7 arasında 7 omurdan oluşur. Torasik (thoracic) bölge ; ortada T1-T12 arasında 12 omurdan oluşur.. Lomber (Bel) Bölge ; L1-L5 arasında 5 omurdan oluşur. Burası omurganın en çok ağırlığa maruz kaldığı yerdir. Sakral ( Sacral) bölge ; S1-S5 arasında kaynamış 5 omurdan oluşur. Koksiks (Coccyx) kuyruksokumu adı da verilen koksiks, 4 küçük omurdan oluşur.. Vertebra (Omur) ;Omurganın 5 bölgesinin tüm omurları vücudun ağırlığını destekler, omuriliği ve sinir köklerini korur. Omurilik Kanalı ; omur cisminin hemen arkasında omurilik kanalı vardır. Omurilik bu kanalın içinde yer alır. Disk ;Vertebralar, birbirlerine aralarındaki discus) adı verilen yastıklarla bağlanmaktadır. Disklerin omurga sistemi içindeki rolü, kemiklerin birbirine değerek aşınmasını önlemek ve omurga hareketine izin veren esnekliğe imkan sağlamaktadır. 

Bel ve Boyun Ağrılarının Nedenleri

Yaş, ırk, cinsiyet ve etnik köken gözetmeksizin; spor yapan ya da yapmayan her bireyde omuz problemleri oluşabilir.

Bireylerde çok sık görülen bel ve boyun ağrılarının nedenleri arasında;

Mesleki faktörler olarak uzun süre ayakta durmak, saatlerce bilgisayar başında çalışmak;

Mekanik faktörler arasında, bel ve boyun fıtıkları, kas zorlanması, kireçlenme, omur kayması (spondilolistezis) ,omirilik kanalının daralması, omurga eğriliği (skolyoz);

Kişisel faktörler; kilo,sigara,kötü duruşu sayabiliriz.

Bel ve Boyun Ağrıları Kimlerde Görülür?

Bel ve boyun ağrıları her yaşta ve her meslek grubunda ortaya çıkabilen yaygın bir sorundur. Bel ağrılarının bir insanın yaşamında en az bir kere görülme sıklığı %80’dir. Boyun ağrıları ise bel ağrılarından sonra ikinci sırada yer alır.

En Sık Görülen Ben ve Boyun Ağrıları Nelerdir?

Disk herniasyonu(Fıtık)
Postüral bozukluk( kifoz,lordoz,)
Fibromiyalji ve myofasial ağrı sendromu
Spondilolistezis (bel kayması), ankilozan spondilit
Skolyoz

Teşhis Nasıl Ortaya Konulur?

•Medikal hikaye,
•Fiziksel muayene ve değerlendirme,
•Kan testleri
•Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve Magnetik Rezonans Görüntüleme (MR)

Disk Herniasyonu (Fıtık)

Disk hernisi vertebralar (omur) arasında yer alan disklerdeki herniasyon (taşma) sonucu oluşan bir rahatsızlıktır.Disk hernisi bulging, protrüze, ekstrüde ve sekestre olmak üzere 4 farklı seviyede olmakla beraber bel ve boyun bölgesinde daha çok görülür . Diskin herniasyon seviyesine göre değişmekle beraber hastanın şikayetleri  genellikle  bacakta ve kolda ağrı, karıncalanma, uyuşma ,elektriklenme şeklinde görülür.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

-Gerekli duyulduğunda medikal tedavi,
-Fizik tedavi ajanları (tens, ES vs.),
-Sıcak uygulamalar (infraruj,hotpack,)
-Manuel terapi,bantlama
-Germe ,güçlendirme,postür egzersizleri

Myofasial Ağrı Sendromu ve Fibromiyalji

Miyofasyal ağrı sendromu, iskelet kaslarının akut veya kronik travması sonucu oluşan bir hastalıktır. Herhangi bir iskelet kasında gergin band bulunması, bu bantların üzerinde tetik noktaların olması ve bu noktalara basıldığında yayılan bir ağrı hissedilen bir rahatsızlıktır. Hastalar çoğunlukla baş ağrısı, boyun ve özellikle sırt ağrısı, bel ağrısı, kol-bacak ağrısı veya göğüs ağrısı şikayeti ile başvururlar .Fibromiyalji, kadın hastalarda daha sık görülen ve boyun ile sırt bölgesi başta olmak üzere, yaygın vücut ağrısına neden olan bir tablodur. Hastalar sıklıkla uyku bozukluğundan, sabah yorgun kalktıklarından, çabuk yorulduklarından şikayet etmekle birlikte ,kişilerde irritabl mesane ve  barsak sendromu, kronik baş ağrısı, depresyon, anksiyete, huzursuz bacak sendromu, ve gibi bazı semptom ya da sendromlara sık rastlanmaktadır. 

TEDAVİSİ:

-Sıcak uygulamalar (infraruj,hotpack)

-Fizik tedavi ajanları (tens, ES vs.),

-Germe ve bazı basınç teknikleri ile gergin bantların azaltılması

-Uygun masaj teknikleri,

-Gevşeme egzersizleri, hastaya yönelik yaşam modifikasyonları