Hiperkifoz
664
post-template-default,single,single-post,postid-664,single-format-standard,bridge-core-2.6.4,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-24.9,qode-theme-bridge,qode_advanced_footer_responsive_1000,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.5.0,vc_responsive
 

Hiperkifoz

Hiperkifoz

Hiperkifoz Nedir?

Sağlıklı bir omurgaya yandan baktığımızda boyunda içe, sırtta dışa, belde içe doğru olan açılaşmalar vardır. Sırtta kifoz, belde ise lordoz olarak tanımlanan bu fonksiyonel eğrilikler, omurgada oluşan bazı problemler nedeniyle normal açılarından sapmalar gösterebilir. Sırtta olması gereken normal kifoz açısı 20°-40° arasındadır. Bu açının 40° ve üzerine çıkması hiperkifoz olarak adlandırılır.

Hiperkifoz durumunda sırtta kambur bir görüntü ve buna eşlik eden kötü bir postür vardır.

Pek çok farklı sebebe bağlı olarak gelişen hiperkifoz, bazı durumlarda daha önlenebilirken (postural kifoz gibi), bazı durumlarda da (scheuerman hastalığı gibi) daha ciddi tedaviler gerektirmektedir.

Hiperkifozun nedenleri nelerdir?

Kötü Postür : Harekretsiz yaşam tarzı , ergonomik olmayan şartlarda , özellikle masa ve ekran karşısında geçirilen uzun saatler özellikle omurgada , omuz ve baş pozisyonlarında ciddi postür bozukluklarına ve kifotik bir duruşa neden olmaktadır.

Scheuerman Hastalığı : Çoğunlukla büyüme döneminde açığa çıkan Schuerman hastalığında , omurlar normal formunu kaybederek kama şeklinde gelişme gösterir.Bu kamalaşma omurganın geriye doğru olan hareketini zorlastırır , omurga sırt bölgesinde öne doğru eğilmeye başlar ve kifoz açısı daha da artar, sonuçta kambur bir görüntü oluşturur.

Konjenital Problemler: Çok sık görülmesede bebeğin anne karnında gelişimi esnasında veya bebeklik döneminde omurga gelişiminde oluşan patolojiler nedeniyle hiperkifoz oluşabilmekte.

Osteoporoz – Osteoporosis: Yaşla birlikte kemik dokuda oluşan bozulmalar, yaşlılığa bağlı gelişen kas zayıflıkları ve postür değişiklikleri ile de birleşince, omurgada kifotik bir duruşa neden olmaktadır.

Hiperkifoz hastalığının vücudumuza etkileri nelerdir?

Scheuerman hastalığı,yaşlanma, travma, kötü postür gibi pekçok nedenden dolayı omurganın öne doğru aşırı eğilmesi nedeniyle, kişinin sırtında kambur bir görüntü oluşturur.

Buna ek olarak:

Omurga mobilitesi ve fleksibilitesinde azalma ( hareket yeteneğinin azalması)
Sırt ve boyun ağrısı
Gūnlūk yaşam aktivitelerinde zorlanma ve rahatsızlïk hissi,
Yorgunluk ,
Zayıflamış, fit olmayan beden görüntüsü.

Dışardan gördüğümüz bu belirtilere ek olarak kişinin vücut sistemlerinde de bir takım değişiklikler oluşmakta.

Tedavi edilmeyen hiperkifoz vakaları zaman içinde daha da kötüleşebilmekte ve daha farklı problemlere de neden olmakta. Bunlardan en önemlisi ve en sık karşılaşılanı da solunum sistemi üzerindeki etkisi. Göğüs kafesi ve kaburgaların omurgada ki eğriliğe uyum göstermesi, akciğerlerin solunum esnasındaki alanını daraltmakta buda solunum problemlerine neden olmaktadır.

Hiperkifoza bağlı oluşabilecek bu etkiler, çok sık görülmemekle birlikte, hiperkifoz varlığında böyle bir teşhis koyulmuş ise durumun daha da kötüye gitmesinde izin vermeden omurgayı düzeltebilmek, daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için tedavi alternatifleri değerlendirilmektedir.

Hiperkifoz tedavisi

Omurgada olması gereken 20°-40° lik kifoz açısı, her ne sebep ile olursa olsun 45° ve üzerine çıkmaya başlamış ise ağrı, yorgunluk, sıkışıklık hissi ve diğer semptomların oluşmasını beklemeden erken dõnemde tedaviye başlanmalıdır.
Tedavi yöntemlerinde cerrahi ve ya cerrahi dışı (konservatif) uygulamalar bulunmaktadır.

Cerrahi dışı tedavi alternatifleri:

Korse Kullanımı: Korse, ergenlik dönemlerinde ve büyümenin devam ettiği süreçte tercih edilirken, amaç hem eğriliğin ilerlemesini durdurmak hem de var olan eğriliği düzeltmektir. Korse tedavisinde beklenen etkiyi görmek için düzenli kullanmak çok önemli. Günlük korse takma saatine dikkat edilmeli ve büyümenin devam ettiği süresince kullanılmalıdır.

3D Egzersiz Programı: Büyüme çağlarında varolan eğriliğin ilerlemesini durdurmak ve düzeltmek, yetişkin dönemlerde ise postural ilerlemeyi durdurmak ve düzeltmek amacı ile tercih edilir. Omurga mobilitesini arttırmak için manuel mobilizasyon teknikleri, solunum egzersizleri, myofasial uygulamalar ve corrective egzersizler vs. ile omurganın ve kötü postürūn düzeltilmesi ve kişinin yaşam kalitesini arttırması sağlanır.

Ağrı tedavisi için kişiye en uygun fizik tedavi uygulamalarına ek olarak doktorunuzun uygun görmesi durumunda ağrı kesiciler, kas gevşetici vs. ilaçlar tercih edilebilir.

Cerrahi Uygulamalar: Eğriliğin ilerlemesinin önüne geçilemediği ve kişinin yaşam kalitesinin bozulmaya başladığı durumlarda, cerrahi uygulamalar düşünülmelidir. Cerrahi uygulama teknikleri ,oluşabilecek komplikasyonlar ve cerrahi sonrası nasıl bir süreç geçireceğinizi doktorunuz size detaylı olarak açıklayacaktır.

Hiperkifoz önlenebilir mi?

Hiperkifoza neden olan, konjenital anomoliler veya scheuerman gibi hastalığınız yoksa, osteoporoz ve yaşlanmaya bağlı veya kötü postüre bağlı oluşan hiperkifozu önlemek sizin elinizde.

Sağlıklı beslenme, hareketli bir yaşam tarzı, ergonomik sandalye va çalışma ortamının sağlanması ,oturularak geçirilen sürenin azaltılması, beden farkındalığı ve sağlığı için yapılan doğru egzersiz programları, kemik yoğunluğunu arttırıcı spor aktiviteleri ve bunların düzenli bir şekilde uygulanması ile daha sağlıklı bir bedene sahip olmak mümkün…..