Anasayfa » Tıbbi Bilgiler » Ön Çapraz Bağ

Ön Çapraz Bağ

Diz ekleminin stabilitesini sağlayan en önemli bağdır. Yaralanmalarında menisküs ya da diğer bağ yaralanmaları da görülebilir. Kendini yenileyebilen bir bağ olmadığı için özellikle sporcularda cerrahi onarıma gidilir. Onarım sırasında vücudun diğer bölümlerinden alınan tendon parçası veya kadavradan alınan ön çapraz bağ kullanılmaktadır.

Kişinin normal yaşantısına ve spor hayatına en kısa sürede dönebilmesi için, cerrahi sonrası rehabilitasyon çok önemlidir. Ameliyattan hemen sonra başlayan rehabilitasyonda yeni yapılan bağa zarar vermemek için uygulanacak özel egzersizlerle kas güçlendirme, azalan eklem hareket açıklığını artırma ve propriyosepsiyonu (eklemlerin boşluktaki pozisyonunu ve hareketini algılama duygusu) antrene eden egzersizler ve kuvvet çalışmaları ile iki bacak arasındaki kuvvet farkının ortadan kaldırılması temel rol oynamaktadır.

Gerek her iki bacak arasındaki kuvvet farkının ölçülmesi gerekse en kısa zamanda kuvvetin geri kazanılması için izokinetik kas kuvveti cihazları ile çalışmak önemlidir. Ancak bu çalışma özellikle çapraz bağ ameliyatı sonrası zamanlama ve uygulanan protokol açısından çok özenli olmalıdır.  


   

Okuyunuz : Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları - Doç. Dr. Tahsin Beyzadeoğlu Anlatıyor

Sportomed Nerede?

Sportomed Suadiye

Bağdat Cad. No: 471/2-3 Dipşar Apt.
Suadiye, Kadıköy/İstanbul
0 (216) 373 66 16 - 0 (216) 372 49 25

Sportomed Fulya

Yeşil Çimen Sokak Polat Tower No:12 D.418
Fulya, Şişli/İstanbul
0 (212) 219 68 66 (pbx)

Bizi Takip Edin