Sportomed Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri

Doğru Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Bundan bir kuşak önce spor ayakkabısı alacak olanlarımızın karşısında yalnızca onlarla ifade edilebilecek seçenek varken, bugün birçok markanın binlerce modeline kolayca ulaşabilmekteyiz.

Artık spor ayakkabıları ileri tasarım, üretim teknolojileri ve koruyucu tıbbın desteği ile üretiliyor. Marka ve model çeşitliliğinin artması ile çok farklı materyallerle üretilmiş, farklı kalitede ve farklı amaçlara hizmet edecek olan binlerce spor ayakkabısı modeli arasında seçim yapmak da giderek güçleşmekte. Yanlış seçimler ise uzun vadede ayak sağlığımızı dahi tehlikeye atmakta.

Bu ay ki yazımızda; spor ayakkabısı seçerken ve kullanırken dikkat etmemiz gereken hususları inceleyeceğiz.

Spor ayakkabıları genel olarak 7 kategoriye ayrılabilir:

Koşu ve yürüyüş ayakkabıları : Jogging ayakkabıları da denen bu gruptaki spor ayakkabıları seçilirken yumuşak fakat darbe emici gövde, esneklik, yastık tabana sahip olma, iyi bir yer kavrayışına sahip olma ve hafiflik göz önünde bulundurulması gereken temel unsurlardır.

Kort ve kapalı salon sporları ayakkabıları : Tenis, basketbol ve voleybol sporları için tasarlanmış spor ayakkabıları bu grubu oluşturur. Bu sporlar, devamlı olarak vücudun öne, arkaya ve yanlara hareketini gerektiren sporlardır. Bunun sonucu olarak bu sporlar için kullanılan spor ayakkabıları sert ve yıpratıcı koşullara uygun olarak tasarlanır. Dikkat edilmesi gereken nokta özellikle yapılacak spor için tasarlanmış olan spor ayakkabılarını seçmektir.

Saha sporları için tasarlanmış spor ayakkabıları : Futbol, Amerikan futbolu ve beysbol sporları yapılırken giyilen spor ayakkabıları bu gruba girer. Bunlar özellikle zemin tutuşu sağlamak üzere kramponlu ya da çivili olarak üretilen ayakkabılardır. Her bir spor için üretilen ayakkabılar ayrı olup, bu krampon ya da çiviler sökülebilir ve yerleri değiştirilebilir.

Kış sporları için tasarlanmış spor ayakkabıları: Kayak, buz pateni, buz hokeyi vb. sporlar için özel üretilen spor ayakkabılarıdır. İyi bir kış sporu ayakkabısı seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus yeterli derecede ayak bileği koruması sağlayacak bir yapıda üretilmiş olmasıdır.

Saha sporu ayakkabıları : Spor ayakkabısı firmalarınca spesifik branşlar için özel olarak üretilen spor ayakkabılarıdır. Örneğin yüksek atlama sporu yapanların kullandığı ayakkabıların burun ve yanlarında tutunmayı artırıcı çiviler bulunmaktadır.

Özel sporlara ait spor ayakkabıları : Golf, aerobik dans, bisiklet vb. bir kısım özel spor faaliyetleri için üretilmiş olan spor ayakkabılarıdır.

Açık hava sporları için tasarlanmış spor ayakkabıları : Avcılık, balıkçılık, kano ve tekne sporları vb. için üretilmiş olan spor ayakkabılarıdır.

Amatör olarak yürüyüş ve koşu sporları ile uğraşanlar ile yürüyüş ve kros koşu sporları ile uğraşan sporcuların 1. gruptaki jogging ayakkabılarını seçmeleri gerekmektedir. Bu ayakkabıların kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus ayakkabıların tabanı ile ayak arasındaki desteği sağlayan yastık malzemesine sahip olmasıdır. Bu malzemenin yaklaşık olarak 1000 kilometrelik kullanım ile deforme olacağı ve bunun sonucunda ayaklara gerekli desteği verme özelliğini yitireceği bilinmelidir. (Kabaca bir hesaplama ile her gün 3 km. yürüyüş veya koşu ile 1 yıl)

Uygun spor ayakkabısı seçimi ve kullanımı ile performansın artırılması sağlanacak ve olası sakatlıkların da önüne geçilebilecektir.

Yeni bir çift spor ayakkabısı satın alınırken öncelikli olarak şu hususlara dikkat edilmelidir:

Satın alacağınız spor ayakkabılarını, spor yaptıktan sonra veya iş günü sonunda deneyerek alınız. Zira gün sonunda ayaklar kan dolaşımı ve ödem ile gün içindeki en büyük halindedir.

Satın alacağınız spor ayakkabılarını spor yaparken kullanacağınız çoraplar ile denemelisiniz.

Spor ayakkabılarını giydiğinizde tüm ayak parmaklarınızı rahatlıkla hareket ettirebilmelisiniz.

Satın alacağınız spor ayakkabılarını denediğiniz anda tam konfor sağlıyorsa tercih etmeli, yoksa bir alışma süresi tanımamalısınız.

Spor ayakkabılarının her iki teki de denenmeli ve konfor sağladığına kanaat getirdikten sonra satın alınmalıdır.
Spor ayakkabıları mutlak surette bağcıklarını bağlayarak denemelisiniz.

Ayak tabanı spor ayakkabısına sıkı bir şekilde oturmalı, yürürken ayak tabanı kaymamalıdır.

Özel tabanlık kullanıyorsanız, almak istediğiniz spor ayakkabısının mevcut kendi tabanlığının çıkarılabilir olup olmadığına dikkat ediniz ve ayakkabıların her iki tekini de kendi özel tabanlıklarınızla deneyiniz.

Haftada üç veya daha fazla kez belli bir spor dalı ile uğraşıyorsanız o spor için özel olarak tasarlanmış spor ayakkabılarını tercih ediniz.

Unutulmamalıdır ki; en iyi şekilde tasarlanarak üretilen spor ayakkabıları bile ayağınıza ve yaptığınız spora uygun değilse görevlerini tam olarak yerine getiremezler, hatta zarar bile verebilirler.

Piyasada çok farklı tasarımda, farklı malzemelerle üretilmiş ve farklı ağırlıkta birçok spor ayakkabısı modeli bulunduğundan seçim yapmak zor olabilir. Bu farklılıklar belirli sporlar yapılırken stres-güç etkisinde kalacak olan ayakların farklı kısımlarının korunması gerekliliğinden kaynaklanmaktadır.

Bir diğer husus da kullanılan spor ayakkabısı ile zemin uyumudur. Basketbol oynamak için tasarlanmış bir spor ayakkabısı ile beton veya asfalt bir zeminde koşu veya yürüyüş yapmak uzun dönemde ayak sağlığını tehlikeye sokabileceği gibi, yürüyüş veya koşu için tasarlanmış spor ayakkabıları ile basketbol veya tenis oynamak da bilek burkulmalarından, kırılmalara kadar çeşitli sorunlara sebep olabilecektir.

Ayak Problemleri Ortaya Çıktığında:

Ayak ya da ayak bileklerinde problemler ortaya çıktığında, kullanılan ayakkabılarla ilgili olarak yapılacak bir takım değişiklikler sonucunda belirtiler ve yaşanan sıkıntılar kısmen azalmakta veya tamamen ortadan kalkmaktadır. Plastik veya lateks malzemeden yapılmış bir topuk tabanlığı ayak topuğunu çevreleyerek destekleyecek ve ağrıyı giderebilecektir. Spor ayakkabısının orijinal tabanlığı çıkartmak ve yerine kişiye özel olarak üretilmiş olan destek tabanlığı yerleştirerek kullanmak da ağrıların ortadan kalkması ve performansın artmasını sağlamaktadır.

Ayrıca, Halluks Valgus (Bunyon Başparmak Çıkıntısı) ya da Halluks Rigidus (Sert Başparmak) rahatsızlığı olan kişilerin de gerek spor ayakkabısı gerekse normal ayakkabı seçimlerinde geniş burun ve tarak alanı sunan modelleri tercih etmeleri ve ayak yapılarına uygun olarak üretilecek özel tabanlıklar kullanmaları gerekmektedir.

Son söz: Yukarıda belirtilen uyarıları dikkate alınız. Yalnızca moda diye belli marka ve model spor ayakkabılarını kullanmak uzun dönemde ayak sağlığınıza zarar verebilir.

Spor ve sağlık dolu günler dileriz …

Kaynak : www.sneakertutkusu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir