Sportomed Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri

Hayatını bedensel aktivitesi ile kazanan profesyonel sporcular, tiyatrocular, bale ve dans sanatçıları vs. birçok insan herhangi bir sakatlık durumunda mesleğinden uzak kalır. Bu hasta grubu için normal hayata tam olarak ve en kısa zamanda dönüş çok büyük önem taşır.Herhangi bir sakatlık sonrası kullanılmayan uzuvların zayıflaması, koordinasyonun kaybedilmesi, dayanıklılığın gerilemesi vs. istenmeyen gerilemeler ortaya çıkar. Bu kayıplara mümkün olan en kısa zamanda müdahale edilmezse kayıp miktarı artar ve geri kazanım süresi çok daha uzun sürerek, normal düzeye ulaşmak ve spora-işe geri dönüş daha uzun zaman alır. Bu nedenle hasta, spora ya da yapılan işe özgü özel terapi yöntemleri ile desteklenerek geri dönüşü hızlandırmak gereklidir.

Sakatlanan bir sporcunun-sanatçının becerilerini geri kazanabilmesi için;

  • Ağrının giderilmesi, inflamasyonun-yangının geriletilmesi,
  • Doku iyileşmesinin hızlandırılması,
  • Dokunun orijinale en yakın formda iyileşmesinin sağlanması,
  • Sakatlığa bağlı oluşan hareketi kısıtlayıcı faktörlerin ortadan kaldırılması ve eklem hareket açıklığının normale dönüştürülmesi,
  • Kaybedilen kondisyonel özelliklerin geri kazanılması gereklidir.

Kondisyonel özellikler:

Çabukluk-çeviklik: Becerinin normal hızında yapılabilmesi için

Sinir-kas koordinasyonu: Becerinin mükemmel yapılabilmesi ve sakatlık riskinin az olabilmesi için

Kas esnekliği: Hareketin maksimum verimle yapılabilmesi ve sakatlık riskinin az olması için

Kas kuvveti: İkili mücadele ve kuvvet gerektiren hareketlerin başarılabilmesi için

Dayanıklılık: Hareketleri uzun süre aynı mükemmellikte sürdürebilmek için

Tüm bunları uygun zamanlarda uygun şiddette ve doğru çalışmalarla geliştirmek rehabilitasyonun en önemli boyutudur. Tam anlamı ile sahaya-sahneye dönüş tüm bu özelliklerin tamamlanması ile mümkün olacaktır. Kuvvet eksikliği ve/veya dengesizliği, sinir-kas koordinasyonu ve esneklik eksikliği performansın eksik oluşmasına ve en kötüsü de yeniden sakatlanmaya yol açabilecektir.